اقدامات بعد از تصادف

در مورد تصادفات باید بگوییم به همان اندازه که هوش مصنوعی و بشری انسان رشد می کند تغییرات به وجود آمده در جهان هم نیز بیشتر و بیشتر تر می شود، بدین منظور که در گذشته ماشین و تکنولوژی به اندازه ی امروز پیشرفت نکرده بود که بخواهد بحث تصادف و دیه ا ی هم در پی خود داشته باشد اما امروزه می بینیم که هر فردی که توانایی مالی خوبی را داشته باشد می تواند از این تنوع خودرو ها استفاده کرده و متناسب با سلیقه و درآمد خود اقدام به خریدن خودرو نماید، بنابراین با این افزایش خرید خودرو، احتمال تصادف ماشین ها در پی آن هم زیاد شده، به گونه ای که با یک بی احتیاطی امکان به وجود آمدن تصادف و خسارت های جبران ناپذیری به حد بالایی رسیده است.

اقدامات بعد از تصادف

تصادف یک حادثه ی ناگوار است که در صورت اتفاق افتادن آن طرفین باید در خصوص انجام نکات زیر تمام تلاش خود را با وجود تنش های به وجود آمده انجام دهند این اقدامات عبارت اند از:

تماس گرفتن با پلیس

اصولا با اطلاع رسانی های که پلیس راهنمایی و رانندگی در خصوص تصادفات انجام داده اند همه ی افراد می دانند که در صورت دیدن تصادف اولین اقدامی که باید صورت گیرد تماس با پلیس (۱۱۰) است چرا که حضور افراد پلیس در صحنه ی تصادف می تواند از جرایم و خسارت های بعدی جلوگیری نماید.

خارج کردن خودرو از محدوده ی تصادف

این جا به جایی باید زمانی صورت گیرد که تصادف به وجود آمده موجب خسارت جانی نشده باشد و یا در صورت مجبور به جا به جاییشدن این جابه جا کردن باید با دقت بیشتری انجام گیرد، اما گاهی تصادف به وجود آمده ممکن است در وسط جاده و یا نزدیک یک چهارراه باشد که باعث ایجاد ترافیک و شاید تصادفات بعدی هم شود برای همین در صورت اقدام به جا به جاییخودرو، افراد حاضر در تصادف باید تمام جوانب احتیاطی را تا آمدن پلیس و اورژانس رعایت نمایند.

حضور در صحنه ی تصادف

گاهی پیش می آید که رانندگانی که دچار سانحه ی تصادف می شوند اقدام به ترک صحنه ی تصادف یا به صورت عامیانه از صحنه ی تصادف فرار می کنند بی آنکه بدانند مقصر هستند یا نه، در خصوص این موارد باید بگوییم در صورت ترک صحنه ی تصادف نه تنها این ترک ممکن است باعث از بین رفتن یک انسان شود بلکه روند پیگیری پرونده را در مراجع قضایی طولانی تر می نماید.

اهمیت دادن به صحنه ی تصادف

حتما برای شما هم پیش آمده که در هنگام گذر از معابر عمومی و یا خیابان با یک صحنه ی تصادف برخورد کرده باشید به گونه ای که از خسارت وارد شده حس افسوس و ناراحتی به شما دست می دهد، اما باید بگوییم این حس و حال زمانی واقعی هستند که در صورت دیدن همچین صحنه های تصادفی و نبود افرادی در کنار آن باید سریعا با پلیس تماس گرفته و پلیس را از صحنه ی تصادف با خبر نمایید.

مراجعه به اداره ی بیمه

آخرین اقدام بعد از رسیدن پلیس راهنمایی و رانندگی و مشخص شدن مقصر در تصادفات رانندگی مراجعه به بیمه است. طرفی که مقصر نیست باید خسارت خود را از بیمه شخص ثالث مقصر دریافت کند. پس اگر در تصادفی شما مقصر شناخته شدید، به‌ دنبال گرفتن خسارت نباشید. اگر ماشینتان بیمه بدنه داشته باشد می‌توانید با مراجعه به شرکت بیمه ‌کننده، خسارت اتومبیلتان را دریافت کنید.

تشکیل پرونده برای دریافت خسارات تصادف

زمانی که یک تصادف صورت می گیرد میزان ضرر و زیان برای تشکیل پرونده و محاسبه میزان خسارت وارد شده به طرفین از موارد ضروری برای تشکیل پرونده ی تصادف می باشد، حال بعضی از این شرایط تشکیل پرونده ی تصادف عبارت اند از:

 • در صورتی که در تصادف تعداد زیان دیده ها بیش از یک نفر باشد، چرا که در بعضی از موارد خودرو به علت بی دقتی راننده با شئ بی جان مانند کانال و یا دیوار تصادف می کند.
 • زمانی که در تصادف ایجاد شده فرد زیان دیده و راننده ی مقصر، در شهر های متفاوتی زندگی نمایند.
 • وقتی در حادثه ی تصادف فوت و یا مجروحی وجود داشته باشد.
 • زمانی که خسارت های به وجود آمده در تصادف بیشتر از سقف تعهدات بیمه نامه شخص ثالث خودروی مقصر باشد.
 • وقتی طرفین تصادف ایجاد شده خواهان اقدامات قضایی (ارائه دادخواست تامین دلیل برای دریافت افت قیمت خودرو، دریافت خسارت مازاد بر تعهدات بیمه نامه) باشند.

مشخصات کارشناس تصادفات

قانون گذار بیان داشته از آنجایی که کارشناسی که برای بررسی صحنه ی تصادف انتخاب می شود همانند یک شاهد می باشد بنابراین ویژگی های که برای فرد شاهد هست برای کارشناس هم می باشد با این تفاوت که کارشناس در حیطه ی کاری خودش باید مخبر و باهوش باشد چرا که می خواهد مقصر را تشخیص دهد، این ویژگی ها شامل موارد زیر می باشد:

 • کارشناس باید از لحاظ ایمان و عقلانیت به حد مقبولی رسیده باشد.
 • طهارت و عدالت کارشناس برای طرفین معلوم شده باشد.
 • عدم وجود انتفاع شخصی یا رفع ضرر از کارشناس
 • عدم وجود دشمنی دنیوی برای کارشناس و طرفین تصادف
 • عدم اشتغال به تکدی گری و ولگردی.
 • نداشتن سوء پیشینه و اعتیاد به مواد مخدر از دیگر ویژگی های یک کارشناس تصادف هست.

گزارش کارشناس تصادف

کارشناس تصادف باید کلیه اقداماتی که انجام داده را به صورت مکتوب به دادگاه اعلام نماید در این گزارش تصادف باید پنج عامل به خوبی معلوم شده باشد یعنی اینکه چه کسی مسبب تصادف شده است، تاریخ و زمان تصادف کی بوده است، چگونه حادثه ی تصادف اتفاق افتاده است و اینکه علت تصادف چه چیزی بوده است و در کنار این گزارش اگر مدارک و یا شواهدی دیگر موجود باشد کارشناس هم باید آن ها را جمع آوری کرده و ضمیمه گزارش کار خود نماید و همه ی این ها را به دادگاه و یا مراجع قضایی مربوطه تسلیم نماید.

برخورد خودرو با اشیاء

چناچه حادثه ی تصادف به وجود آمده در اثر برخورد خودرو با اشیای بی جانی مثل تیر برق یا درخت های موجود در خیابان ها باشد، برای راننده این سوال پیش می آید که در صورت به وجود آمدن خسارت چگونه می توان خسارت به وجود آمده را جبران کرد، که در این خصوص قانون گذار بیان داشته که در صورت پیدایش همچین تصادفاتی فرد راننده می تواند با تهیه ی کروکی نسبت به دریافت خسارت از اداره بیمه اقدامات لازم را انجام دهد البته این در صورتی است که راننده بیمه شخص ثالث داشته باشد.

برخورد خودرو با عابر پیاده موجود در بزرگراه ها

متاسفانه بخشی از تصادفات به و جود آمده برای افراد در اثر تصادف خودرو ها با عابرین پیاده در بزرگراه هاست، اما در خصوص اتفاق افتادن این نوع تصادفات باید بگویم راننده ی خودرو تماما مقصر به حساب نمی آید چرا که قانون عبور عابر پیاده در بزرگراه را ممنوع اعلام کرده است و این یعنی مقصر بودن عابر پیاده، حال در صورت به وجود آمدن خسارت جانی عابر پیاده از مزایای بیمه می تواند بهره مند شود.

اعتراض طرفین تصادف به میزان تقصیرات خود:

هنگامی که تصادف بین دو خودرو به وجود می آید و این دو درصدد آن هستند که یا خسارت وارد شده را از بیمه شخص ثالث بگیرند و یا از همدیگر، برای همین به دنبال این هستند که همدیگر را مقصر در تصادف معرفی نمایند لذا طرفین تصادف می توانند از پلیس راهور تقاضای کشیدن کروکی کنند چرا که با کشیدن این کروکی توسط کارشناس مربوطه فرد مقصر در تصادف به خوبی هویدا می شود.

آیا فرار از صحنه ی تصادف جرم است؟

ما گفتیم که عرف اخلاقی در این است که راننده صحنه ی تصادف را ترک نکند اما گاهی رانندگان به هر دلیلی در خصوص این امر کوتاهی می نمایند، اما اینکه فرار از صحنه ی تصادف جرم محسوب می شود یا نه باید بگوییم زمانی فرار از صحنه ی تصادف جرم محسوب می شود که تصادف منجر به آسیب و جراحات عمیقی شده باشد به گونه ی که در صورت عدم خدمات رسانی به موقعه ممکن است جان یک نفر گرفته شود برای همین این نوع فرار را جرم حساب می کنند اما خارج از این بحث، جرم محسوب نمی شود.

ویژگی های یک وکیل تصادف

یک وکیل تصادف باید توانا و متخصص در حیطه ی کاری خود باشد، فن بیان وکیل که بیشترین ارتباط او با دادگاه ها و دادسرا ها است باید آنقدر قوی و عالی باشد که بتواند قاضی دادگاه را با دلایل و مستندات محکم خود برای رای دادن به موکل او قانع نماید، جدیدت یک وکیل تصادف به حدی باید بالا باشد که بتواند تمام حق و حقوق موکل خود را که در اثر تصادف دچار خسارت جانی و مادی شده است را بگیرد، چرا که شجاعت و تلاش و هوش و … باید از ویژگی های واقعی یک وکیل تصادف باشد.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل تصادف بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در تصادف را دارند.

رزومه درخشان وکیل را در بالای صفحه مشاهده فرمائید

هزینه ی اخذ وکیل برای تصادف چگونه محاسبه می شود؟

هزینه ی اخذ وکیل برای تصادف معمولا به صورت درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

 

در تصادفات رانندگی در صورتی که خسارت ها به خودروها وارد شده باشد پس از حضور افسر راهنمایی رانندگی و تعیین میزان تقصیر طرفین، در صورتی که خودروها بیمه باشند پرداخت خسارت براساس تعهدات بیمه گر انجام می پذیرد.
اما درصورتی که حادثه منجربه مصدومیت شخص یا اشخاصی شود، پس از حضور افسر راهنمایی رانندگی و بررسی صحنه ی حادثه، میزان تقصیر طرفین را مشخص شده و در صورتی که راننده ی خودرو مقصر باشد، شخص مصدوم میتواند به دادگاه مراجعه کرده و پس از تنظیم شکایت تقاضای رسیدگی کند و دادگاه پس از بررسی پرونده (نظریه ی پزشکی قانونی و گزارش افسر راهنمایی و رانندگی)  رای خود را مبنی بر پرداخت دیه توسط راننده ی خودرو صادر میکند، ضمنا در صورتی که خودرو بیمه ی شخص ثالث باشد بیمه گر بر اساس تعهدات خویش( حداکثر تعهدات بیمه در خصوص خسارات جانی به میزان دیه ی یک مرد مسلمان در ماه های حرام میباشد) ، خسارت وارده را جبران میکند.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *