سوال : آیا با افزایش مبلغ دیه در سال جدید نیاز به دریافت الحاقیه می باشد ؟

پاسخ: نیازی به دریافت الحاقی نیست با افزایش مبلغ دیه به طور خودکار تعهدات بیمه نامه های صادره شخص ثالث تا سقف مبلغ دیه جدید افزایش میابد و نیازی به دریافت الحاقی نیست .

مطابق  ماده ۱۳ قانون بیمه شخص ثالث مصوب سال ۹۵ که اشعار داشته : بیمه گر یا صندوق حسب مورد مکلفند خسارت بدنی تعلق گرفته به شخص ثالث را به قیمت یوم الاداء و با رعایت این قانون و سایر قوانین و مقررات مربوط پرداخت کنند. بیمه گر، در صورتی که خسارت بدنی که به زیان دیده پرداخت نموده بیشتر از تعهد وی مندرج در ماده (۸) این قانون باشد، می تواند نسبت به مازاد پرداختی، به صندوق رجوع یا در صورت موافقت صندوق در حسابهای فی مابین منظور کند مشروط بر اینکه افزایش مبلغ قابل پرداخت بابت دیه منتسب به تأخیر بیمه گر نباشد.

توضیح ذیل ماده رو با مثالی خدمتتون عرض میکنم:

آقای سعید مهرماه سال ۹۷ با فردی به نام حسن تصادف می نماید . خودروی وی نزی شرکت بیمه a بیمه بوده است .شرکت بیمه مطابق ماده ۳۱ قانون بیمه مکلف است حداکثر پانزده روز پس از دریافت مدارک مورد نیاز، خسارت متعلقه را پرداخت کند . حال علیرغم تکمیل مدارک شرکت بیمه خسارت راپرداخت نمی نماید، در اینجا مسئول پرداخت مازاد دیه صندوق تامین نمی باشد بلکه شرکت بیمه به جهت تاخیر در پرداخت قصور نموده و از باب قواعد فقهی تسبیب و لاضرر می بایست کل دیات را به نرخ روز پرداخت نماید هرچند خارج از سقف تعهدات وی باشد . و نکته قابل توجه دیگر اینکه فقط بیمه گذاران بیمه های شخص ثالث از خرید الحاقی بی نیاز هستند و بیمه گذاران بیمه های مسئولیت و… میبایست نسبت به افزایش تعهد بیمه نامه های خود اقدام کنند .

 

 وکیل تصادفات تهران ,  وکیل تصادف تهران ,  وکیل تصادف ,  وکیل تصادفات ,  وکیل دیه ,  وکیل بیمه ,  وکیل بانکی ,  ملکی ,  خانواده ,  وکیل برای دیه تصادف ,  هزینه وکیل برای تصادف ,  وکیل بیمه تصادفات ,  وکیل پرونده تصادفات ,  وکیل دعاوی تصادفات ,  وکیل برای گرفتن دیه ,  وکیل دعاوی تصادفات ,  وکیل تصادفات رانندگی ,  وکیل تصادفات جرحی ,  دیه قطع نخاع ,  وکیل دیه تصادفات

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *