چه تصادفاتی حتما نیاز به کروکی دارند

خسارت افت قیمت خودرو بعهده چه کسی است؟ بیمه یا مقصر حادثه؟

ماشینتون رو تازه خریده­ اید و در اولین سفر با این ماشین جدید تصادف کرده اید، چه تجربه و خاطره بدی است.

تصادف رانندگی یکی از اتفاقاتی هست که شاید برای هریک از ما پیش بیاد برخی از این تصادفات هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ روانی می­ تواند مشکلات متعددی را برای هریک از ما ایجاد کند. هر قدر هم که راننده با دقتی باشید باز هم شاید به علت بی احتیاطی سایر افراد خسارتی به خودروی شما وارد می­ شود. خسارت افت قیمت وسیله نقلیه توسط چه کسی جبران می شود؟

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث، خسارات مالی وارد شده به خودروی زیان دیده تا سقف بیمه نامه بیمه شخص ثالث تحت پوشش قرار می گیرد که بر اساس قانون جدید تا سقف ۷ میلیون تومان  هم نیازی به کروکی نیست و بدون کروکی نیز خسارت توسط شرکت بیمه پرداخت می گردد.

اگر هم خود شما مقصر حادثه باشید می توانید از بیمه بدنه خودتان استفاده نمایید. بر اساس شرایط بیمه نامه بدنه:

 

– مطابق ماده ۲ قانون رسیدگی فوری به خسارت ناشی از تصادفات رانندگی کارشناس فنی موظف است میزان خسارت وارده به وسیله نقلیه اعم از هزینه تعمیر و کسر قیمتی که در نتیجه تصادف حاصل می شود را معلوم نماید. که مبلغ مورد اشاره بر میزان قرارداد بیمه گر و بیمه گذار قابل پرداخت خواهد بود.

۲- چنانچه میزان افت قیمت ماشین بیش از حد قرارداد باشد با توجه به ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی قابلیت مطالبه را خواهد داشت.

اما بر اساس تبصره های ماده ۸ قانون بیمه شخص ثالث:

تبصره۳ـ خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی صرفاً تا میزان خسارت متناظر وارده به گرانترین خودروی متعارف از طریق بیمه نامه شخص ثالث و یا مقصر حادثه قابل جبران خواهد بود.

تبصره۴ـ منظور از خودروی متعارف خودرویی است که قیمت آن کمتر از پنجاه درصد (۵۰%) سقف تعهدات و پوشش های بدنی که در ابتدای هر سال  در بیمه شخص ثالث مشخص می شود، باشد.

تبصره۵ ـ ارزیابان خسارات موضوع ماده (۳۹) و کارشناسان ارزیاب خسارت شرکتهای بیمه و کارشناسان رسمی دادگستری در هنگام برآورد خسارت، موظفند مطابق این ماده اعلام نظر کنند.»

تا ۷ میلیون تومان بدون کروکی خسارت بگیرید

توجه به این نکته لازم و ضروری است که چنانچه خودرویی معمولی به خودروی گران‌ قیمت خسارت وارد کند، حداکثر سقف تعهد مقصر حادثه ۱۴۰ میلیون تومان است یعنی حداکثر مسئولیت افراد در مقابل تصادف با خودروهای گران‌ قیمت، معادل ۵۰ درصد بیمه ماه ‌های حرام است حال با توجه به اینکه امسال دیه در ماه های حرام ۲۸۰ میلیون تومان تعیین شده است، بنابراین ۵۰ درصد این مبلغ یعنی ۱۴۰ میلیون تومان، حداکثر سقف پرداخت خسارت به خودروی گران‌قیمت از نظر قانون است.

 

همه هزینه های تعمیر و افت قیمت خودرو در اثر تصادف و یا تصادم و واژگونی و آتش سوزی و سایر سوانحی که در بیمه نامه آورده شده بر اساس نظر کارشناس میزان خسارت محاسبه  و توسط شرکت بیمه پرداخت می­ شود. اما خسارت ناشی از افت قیمت در تعهدات شرکت های بیمه نیست و هیچ شرکت بیمه ای این مورد را تحت پوشش قرار نمی دهد و باید از جیب شخص مقصر پرداخت شود. برای دریافت خسارت در بیمه بدنه باید به سقف تعهدات بیمه نامه توجه داشته باشیم که چه مبلغی را می توانند از بیمه دریافت نمایند. یک راهکار برای این مورد وجود دارد و آن هم پیگیری این موضوع از طریق شکایت و شورای حل اختلاف است که فرد می­ تواند افت قیمت خودروی خود را مطالبه نماید.

نهایتا این که بر اساس مصوبه های جدید بیمه بدنه، پوشش های جدیدی بر اساس نیاز های موجود در این بیمه نامه در حال اضافه شدن به این بیمه نامه می ­باشد از قبیل پوشش افزایش قیمت خودرو در بازار و یا افت قیمت اتومبیل که پس از وقوع حادثه و خسارت برای دارندگان اتومبیل اتفاق می افتد.

 

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *