محاسبه دیه قطع نخاع

در این قسمت از مطالب مربوط به دیه به چگونگی محاسبه دیه ستون فقرات و نخاع در قانون مجازات اسلامی اشاره شده است که در ادامه می‌خوانید:

طبق ماده ۶۴۷ در قانون مجازات اسلامی دیه شکستن ستون فقرات به ترتیب ذیل است:

الف – شکستن ستون فقرات در صورتی که اصلاَ درمان نشود و یا بعد از علاج به صورت خمیده درآید، موجب دیه کامل است.

ب – شکستن ستون فقرات که بی عیب درمان شود ولی موجب از بین رفتن یکی از منافع گردد مانند این که مجنیٌ علیه توان راه رفتن یا نشستن نداشته باشد و یا توان جنسی یا کنترل ادرار وی از بین برود موجب دیه کامل است.

پ- شکستن ستون فقرات که درمان نشود و موجب عوارضی از قبیل موارد مندرج دربند (ب) شود علاوه بر دیه کامل شکستگی ستون فقرات موجب دیه یا اَرش هر یک از عوارض حاصله نیز است.

 

 

ت – شکستن ستون فقرات که بدون عیب درمان شود موجب یک دهم دیه کامل است.

ث- شکستن ستون فقرات که موجب فلج و بی حس شدن پاها گردد علاوه بر دیه ستون فقرات موجب دیه برای فلج دو پا نیز است.

تبصره ۱- مراد از شکستن ستون فقرات شکستن یک یا چند مهره ازمهره های ستون فقرات به جز مهره های گردن و استخوان دنبالچه است.

تبصره ۲- جنایتی که سبب خمیدگی پشت شود بدون آنکه موجب شکستگی ستون فقرات گردد در صورتی که خمیدگی درمان نشود موجب دیه کامل و درصورتی که بدون عیب درمان شود دیه آن یک دهم دیه کامل است.

طبق ماده ۶۴۸ قانون مجازات اسلامی قطع نخاع دیه کامل و قطع جزیی از آن به نسبت مساحت عرض، دیه دارد و در ماده ۶۴۹ بیان شده هر گاه قطع نخاع موجب عیب عضو دیگر شود حسب مورد دیه یا اَرش آن عضو بر دیه نخاع افزوده شود.

۱) قطع تمام نخاع دیه کامل دارد
نخاع که از مغز تا انتهاى مهره هاى پشتى امتداد دارد, مجموع آن, یک دیه کامل دارد; یعنى, کسى نخاع را از پس گردن قطع نماید که تمام اعضاى بدن فلج مى شود, ولى موجب مرگ انسان نشود, در این صورت, دیه او دیه کامل انسان است, البته اگر منتهى به مرگ شود, اگر عمدى باشد قصاص دارد .

۲) قطع قسمتى از نخاع
دیه قطع قسمتى از نخاع با توجه به مساحت قسمت قطع شده نسبت به کل نخاع محاسبه مى شود; مثلاً, طول نخاع در کسى چهل سانتیمتر مى باشد, اگر کسى بر اثر ضربه چهار سانتیمتر از نخاع را قطع کند, باید یک دهم دیه کامل انسان را بپردازد. (البته در زن دیه زن و در مرد دیه مرد مورد نظر است) .

۳) قطع نخاع موجب عیبى شود
در صورتى که قطع همه نخاع یا بعضى از نخاع موجب عیبى گردد; مثلاً, دست و یا پا فلج شود, در این صورت, علاوه بر دیه قطع نخاع, باید دیه دست و پا نیز پرداخت شود. در حقیقت شاید بر اثر جنایت چندین دیه لازم شود .

تاکنون دیه قطع نخاع با فروع آن دقیقاً معلوم شد, ولى اگر نخاع, از طول قطع شود, یعنى در درازا نصف شود; مثلاً اگر عرض نخاع پنج سانتیمتر است, ۲/۵ سانتیمتر از عرض آن به طول چهار سانتیمتر از بین برود و نصف دیگر باقى باشد, در این صورت, باید دیه نصف همان مقدار داده شود; یعنى, در حقیقت باید در یک نخاع چهل سانتى یک بیستم دیه پرداخت شود و اگر کمتر و یا بیشتر است, باید پزشک متخصص دقیقاً از نظر مساحت اظهار نظر نماید و دیه به همان نسبت اخذ شود, اما اگر عضو داراى دیه معین نباشد, در این صورت, ارش آن به دیه اصل قطع نخاع افزوده مى شود .

محاسبه دیه قطع نخاع ، محاسبه دیه دادنامه ، وکیل تصادف ، وکیل تصادف قطع نخاع ، وکیل محاسبه دیه قطع نخاع

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *