وکیل دعاوی تصادفات رانندگی

در مورد تصادفات و خسارات مالی و جانی بیشتر بدانیم…

وکیل دعاوی تصادفات رانندگی : هم زمان با ورود ماشین و رانندگی اشخاص پدیده تصادفات رانندگی نیز به وجود آمده است و بخش قابل توجهی از اوقات محاکم به رسیدگی دعاوی ناشی از تصادفات رانندگی اختصاص یافته است ، این دعاوی را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم نمود ، که عبارتند از :

 1. دعوای مطالبه خسارت بدنی ناشی از تصادفات رانندگی
 2. دعوای مطالبه خسارت مالی ناشی از تصادفات رانندگی
 3. دعوای افت قیمت خودرو .

با توجه به اهمیت موضوع و شیوع آن ، به بررسی هر کدام از این دعاوی اختصاراً پرداخته شده است ، لکن قبل از ورود به بحث ، پیشنهاد می گردد جهت حصول نتیجه هر چه بهتر از همراهی وکیل پایه یک دادگستری آگاه به قوانین مربوطه بهره مند گردید.

 

دعوای مطالبه خسارت بدنی ناشی از تصادفات رانندگی

تصادفات رانندگی علاوه بر امکان وارد آوردن آسیب به ماشین ممکن است موجب صدمه دیدن اشخاص داخل یا خارج از خودرو گردد . در مورد خسارت بدنی می‌توان به ماده یک قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به اشخاص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسیله نقلیه اشاره نمود که مطابق ماده مذکور دیه یا ارش ناشی از صدمات بدنی قابل مطالبه می باشد .

 

علاوه بر ماده فوق الذکر بایستی مطابق قانون مجازات اسلامی موجبات ضمان ، وجود داشته باشد ، در نتیجه می توان گفت که مطالبه خسارت بدنی در تصادفات رانندگی و در نهایت وصول دیه یا ارش ، ماهیت دوگانه دارد که هم مجازات تلقی شده و هم راه جبران خسارت می باشد . بدیهی است که جنبه غیر کیفری آن ( جبران خسارت ) بر جنبه کیفری ، غلبه دارد . در مطالبه خسارت بدنی ۳ عامل باید ثابت گردد تا دادگاه حکم به پرداخت خسارت صادر نماید ؛ این سه عامل عبارتند از

 1. وقوع حادثه رانندگی ،
 2. ورود آسیب بدنی ،
 3. وجود رابطه سببیت میان حادثه رانندگی و آسیب دیدگی بدنی .

فقدان هر یک از این سه عامل موجب شکست خواهان در این دعوا خواهد شد .

دعوای مطالبه خسارت مالی ناشی از تصادفات رانندگی

مطابق اصول حاکم در کشور ، اموال اشخاص از جمله حقوقی است که باید از تعرض دور بوده و در صورت ورود خسارت یا تلف شدن آن ، قوانینی وضع شده باشد که مطابق این قوانین زیان دیده بتواند جبران خسارت وارد شده بر اموال خویش را از مراجع ذی ربط قانونی بخواهد . در همین راستا قوانینی وضع شده است که از جمله این قوانین می توان به مواد ۳۲۸ و ۳۳۱ قانون مدنی و ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی اشاره نمود . در حوادث رانندگی نیز چنانچه در میزان خسارت وارد شده شرکت بیمه و زیان دیده به توافق برسند به دو طریق جبران خسارت صورت می گیرد ؛

 • اول : مبلغ توافق شده به صورت نقدی به زیان دیده پرداخت می شود ،
 • دوم : وسیله نقلیه خسارت دیده در تعمیر گاه مجاز یا تعمیر گاه مورد توافق ، تعمیر گردد و سپس تا میزان تعیین شده توسط بیمه پرداخت شود . در صورت عدم توافق ، به درخواست و هزینه زیان دیده ، موضوع جهت تعیین میزان خسارت به ارزیاب ارجاع می شود ، هریک از طرفین می توانند طی بیست روز از تاریخ اعلام نظر کتبی ارزیاب ، اقدام به طرح دعوی نمایند .

اقدامات بعد از تصادف

در مورد تصادفات باید بگوییم به همان اندازه که هوش مصنوعی و بشری انسان رشد می کند تغییرات به وجود آمده در جهان هم نیز بیشتر و بیشتر تر می شود، بدین منظور که در گذشته ماشین و تکنولوژی به اندازه ی امروز پیشرفت نکرده بود که بخواهد بحث تصادف و دیه ا ی هم در پی خود داشته باشد اما امروزه می بینیم که هر فردی که توانایی مالی خوبی را داشته باشد می تواند از این تنوع خودرو ها استفاده کرده و متناسب با سلیقه و درآمد خود اقدام به خریدن خودرو نماید، بنابراین با این افزایش خرید خودرو، احتمال تصادف ماشین ها در پی آن هم زیاد شده، به گونه ای که با یک بی احتیاطی امکان به وجود آمدن تصادف و خسارت های جبران ناپذیری به حد بالایی رسیده است.

اقدامات بعد از تصادف

تصادف یک حادثه ی ناگوار است که در صورت اتفاق افتادن آن طرفین باید در خصوص انجام نکات زیر تمام تلاش خود را با وجود تنش های به وجود آمده انجام دهند این اقدامات عبارت اند از:

تماس گرفتن با پلیس

اصولا با اطلاع رسانی های که پلیس راهنمایی و رانندگی در خصوص تصادفات انجام داده اند همه ی افراد می دانند که در صورت دیدن تصادف اولین اقدامی که باید صورت گیرد تماس با پلیس (۱۱۰) است چرا که حضور افراد پلیس در صحنه ی تصادف می تواند از جرایم و خسارت های بعدی جلوگیری نماید.

خارج کردن خودرو از محدوده ی تصادف

این جا به جایی باید زمانی صورت گیرد که تصادف به وجود آمده موجب خسارت جانی نشده باشد و یا در صورت مجبور به جا به جاییشدن این جابه جا کردن باید با دقت بیشتری انجام گیرد، اما گاهی تصادف به وجود آمده ممکن است در وسط جاده و یا نزدیک یک چهارراه باشد که باعث ایجاد ترافیک و شاید تصادفات بعدی هم شود برای همین در صورت اقدام به جا به جاییخودرو، افراد حاضر در تصادف باید تمام جوانب احتیاطی را تا آمدن پلیس و اورژانس رعایت نمایند.

حضور در صحنه ی تصادف

گاهی پیش می آید که رانندگانی که دچار سانحه ی تصادف می شوند اقدام به ترک صحنه ی تصادف یا به صورت عامیانه از صحنه ی تصادف فرار می کنند بی آنکه بدانند مقصر هستند یا نه، در خصوص این موارد باید بگوییم در صورت ترک صحنه ی تصادف نه تنها این ترک ممکن است باعث از بین رفتن یک انسان شود بلکه روند پیگیری پرونده را در مراجع قضایی طولانی تر می نماید.

اهمیت دادن به صحنه ی تصادف

حتما برای شما هم پیش آمده که در هنگام گذر از معابر عمومی و یا خیابان با یک صحنه ی تصادف برخورد کرده باشید به گونه ای که از خسارت وارد شده حس افسوس و ناراحتی به شما دست می دهد، اما باید بگوییم این حس و حال زمانی واقعی هستند که در صورت دیدن همچین صحنه های تصادفی و نبود افرادی در کنار آن باید سریعا با پلیس تماس گرفته و پلیس را از صحنه ی تصادف با خبر نمایید.

مراجعه به اداره ی بیمه

آخرین اقدام بعد از رسیدن پلیس راهنمایی و رانندگی و مشخص شدن مقصر در تصادفات رانندگی مراجعه به بیمه است. طرفی که مقصر نیست باید خسارت خود را از بیمه شخص ثالث مقصر دریافت کند. پس اگر در تصادفی شما مقصر شناخته شدید، به‌ دنبال گرفتن خسارت نباشید. اگر ماشینتان بیمه بدنه داشته باشد می‌توانید با مراجعه به شرکت بیمه ‌کننده، خسارت اتومبیلتان را دریافت کنید.

تشکیل پرونده برای دریافت خسارات تصادف

زمانی که یک تصادف صورت می گیرد میزان ضرر و زیان برای تشکیل پرونده و محاسبه میزان خسارت وارد شده به طرفین از موارد ضروری برای تشکیل پرونده ی تصادف می باشد، حال بعضی از این شرایط تشکیل پرونده ی تصادف عبارت اند از:

 • در صورتی که در تصادف تعداد زیان دیده ها بیش از یک نفر باشد، چرا که در بعضی از موارد خودرو به علت بی دقتی راننده با شئ بی جان مانند کانال و یا دیوار تصادف می کند.
 • زمانی که در تصادف ایجاد شده فرد زیان دیده و راننده ی مقصر، در شهر های متفاوتی زندگی نمایند.
 • وقتی در حادثه ی تصادف فوت و یا مجروحی وجود داشته باشد.
 • زمانی که خسارت های به وجود آمده در تصادف بیشتر از سقف تعهدات بیمه نامه شخص ثالث خودروی مقصر باشد.
 • وقتی طرفین تصادف ایجاد شده خواهان اقدامات قضایی (ارائه دادخواست تامین دلیل برای دریافت افت قیمت خودرو، دریافت خسارت مازاد بر تعهدات بیمه نامه) باشند.

مشخصات کارشناس تصادفات

قانون گذار بیان داشته از آنجایی که کارشناسی که برای بررسی صحنه ی تصادف انتخاب می شود همانند یک شاهد می باشد بنابراین ویژگی های که برای فرد شاهد هست برای کارشناس هم می باشد با این تفاوت که کارشناس در حیطه ی کاری خودش باید مخبر و باهوش باشد چرا که می خواهد مقصر را تشخیص دهد، این ویژگی ها شامل موارد زیر می باشد:

 • کارشناس باید از لحاظ ایمان و عقلانیت به حد مقبولی رسیده باشد.
 • طهارت و عدالت کارشناس برای طرفین معلوم شده باشد.
 • عدم وجود انتفاع شخصی یا رفع ضرر از کارشناس
 • عدم وجود دشمنی دنیوی برای کارشناس و طرفین تصادف
 • عدم اشتغال به تکدی گری و ولگردی.
 • نداشتن سوء پیشینه و اعتیاد به مواد مخدر از دیگر ویژگی های یک کارشناس تصادف هست.

گزارش کارشناس تصادف

کارشناس تصادف باید کلیه اقداماتی که انجام داده را به صورت مکتوب به دادگاه اعلام نماید در این گزارش تصادف باید پنج عامل به خوبی معلوم شده باشد یعنی اینکه چه کسی مسبب تصادف شده است، تاریخ و زمان تصادف کی بوده است، چگونه حادثه ی تصادف اتفاق افتاده است و اینکه علت تصادف چه چیزی بوده است و در کنار این گزارش اگر مدارک و یا شواهدی دیگر موجود باشد کارشناس هم باید آن ها را جمع آوری کرده و ضمیمه گزارش کار خود نماید و همه ی این ها را به دادگاه و یا مراجع قضایی مربوطه تسلیم نماید.

برخورد خودرو با اشیاء

چناچه حادثه ی تصادف به وجود آمده در اثر برخورد خودرو با اشیای بی جانی مثل تیر برق یا درخت های موجود در خیابان ها باشد، برای راننده این سوال پیش می آید که در صورت به وجود آمدن خسارت چگونه می توان خسارت به وجود آمده را جبران کرد، که در این خصوص قانون گذار بیان داشته که در صورت پیدایش همچین تصادفاتی فرد راننده می تواند با تهیه ی کروکی نسبت به دریافت خسارت از اداره بیمه اقدامات لازم را انجام دهد البته این در صورتی است که راننده بیمه شخص ثالث داشته باشد.

برخورد خودرو با عابر پیاده موجود در بزرگراه ها

متاسفانه بخشی از تصادفات به و جود آمده برای افراد در اثر تصادف خودرو ها با عابرین پیاده در بزرگراه هاست، اما در خصوص اتفاق افتادن این نوع تصادفات باید بگویم راننده ی خودرو تماما مقصر به حساب نمی آید چرا که قانون عبور عابر پیاده در بزرگراه را ممنوع اعلام کرده است و این یعنی مقصر بودن عابر پیاده، حال در صورت به وجود آمدن خسارت جانی عابر پیاده از مزایای بیمه می تواند بهره مند شود.

اعتراض طرفین تصادف به میزان تقصیرات خود:

هنگامی که تصادف بین دو خودرو به وجود می آید و این دو درصدد آن هستند که یا خسارت وارد شده را از بیمه شخص ثالث بگیرند و یا از همدیگر، برای همین به دنبال این هستند که همدیگر را مقصر در تصادف معرفی نمایند لذا طرفین تصادف می توانند از پلیس راهور تقاضای کشیدن کروکی کنند چرا که با کشیدن این کروکی توسط کارشناس مربوطه فرد مقصر در تصادف به خوبی هویدا می شود.

آیا فرار از صحنه ی تصادف جرم است؟

ما گفتیم که عرف اخلاقی در این است که راننده صحنه ی تصادف را ترک نکند اما گاهی رانندگان به هر دلیلی در خصوص این امر کوتاهی می نمایند، اما اینکه فرار از صحنه ی تصادف جرم محسوب می شود یا نه باید بگوییم زمانی فرار از صحنه ی تصادف جرم محسوب می شود که تصادف منجر به آسیب و جراحات عمیقی شده باشد به گونه ی که در صورت عدم خدمات رسانی به موقعه ممکن است جان یک نفر گرفته شود برای همین این نوع فرار را جرم حساب می کنند اما خارج از این بحث، جرم محسوب نمی شود.

ویژگی های یک وکیل تصادف

یک وکیل تصادف باید توانا و متخصص در حیطه ی کاری خود باشد، فن بیان وکیل که بیشترین ارتباط او با دادگاه ها و دادسرا ها است باید آنقدر قوی و عالی باشد که بتواند قاضی دادگاه را با دلایل و مستندات محکم خود برای رای دادن به موکل او قانع نماید، جدیدت یک وکیل تصادف به حدی باید بالا باشد که بتواند تمام حق و حقوق موکل خود را که در اثر تصادف دچار خسارت جانی و مادی شده است را بگیرد، چرا که شجاعت و تلاش و هوش و … باید از ویژگی های واقعی یک وکیل تصادف باشد.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل تصادف بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در تصادف را دارند.

رزومه درخشان وکیل را در بالای صفحه مشاهده فرمائید

هزینه ی اخذ وکیل برای تصادف چگونه محاسبه می شود؟

هزینه ی اخذ وکیل برای تصادف معمولا به صورت درصدی از مبلغ مورد مطالبه می باشد.

 

در تصادفات رانندگی در صورتی که خسارت ها به خودروها وارد شده باشد پس از حضور افسر راهنمایی رانندگی و تعیین میزان تقصیر طرفین، در صورتی که خودروها بیمه باشند پرداخت خسارت براساس تعهدات بیمه گر انجام می پذیرد.
اما درصورتی که حادثه منجربه مصدومیت شخص یا اشخاصی شود، پس از حضور افسر راهنمایی رانندگی و بررسی صحنه ی حادثه، میزان تقصیر طرفین را مشخص شده و در صورتی که راننده ی خودرو مقصر باشد، شخص مصدوم میتواند به دادگاه مراجعه کرده و پس از تنظیم شکایت تقاضای رسیدگی کند و دادگاه پس از بررسی پرونده (نظریه ی پزشکی قانونی و گزارش افسر راهنمایی و رانندگی)  رای خود را مبنی بر پرداخت دیه توسط راننده ی خودرو صادر میکند، ضمنا در صورتی که خودرو بیمه ی شخص ثالث باشد بیمه گر بر اساس تعهدات خویش( حداکثر تعهدات بیمه در خصوص خسارات جانی به میزان دیه ی یک مرد مسلمان در ماه های حرام میباشد) ، خسارت وارده را جبران میکند.

فعالیتهای موسسه امداد حقوقی شهر دررابطه با دعاوی بانکی

 • طرح و پیگیری دعاوی مرتبط با امور بانکی و دفاع در قبال دعاوی مطروحه از سوی بانک ها در محاکم دادگستری
 • دفاع از حقوق اشخاص در قبال بانکها در مراجع ثبتی سراسر کشور
 • طرح و پیگیری شکایت از بانک ها از طریق بانک مرکزی
 • مشاوره و دفاع در جرایم پولی و بانکی از قبیل پولشویی و …
 • مطالبه اضافه وجوه پرداختی تسهیلات از بانک ها
 • توقیف عملیات اجرایی منتهی به ابطال اجراییه
 • اعلام بطلان عقود یا فسخ قراردادهای بانکی

نمونه ای از دعوی بانکی

دعاوی که ناشی از اشتباهات در محاسبه مبالغ خسارات تأخیر دیرکرد و سود بهره بانکی به وجود می­آید

این اصولا به واسطه قرارداهایی است که فی مابین بین بانک و مشتریان منعقد می گردد بوده وبه طور معمول در ارتباط با عملیات بانکی خواهد بود که در راستای اعطای تسهیلات رخ می دهد. عموما قراردادهای بانکی که با مشتریان بسته می شود از نوع قراردادهای الحاقی که بر اساس نمونه های از پیش تنظیم شده بانکهاست می باشد و بدون اینکه هیچ تغییری در آن ایجاد شود و یا مشتریان خواستار تغییر در آن باشند توسط آنها مورد قبول قرار می گیرد.

این امر موجب می شود که اشخاص هیچگونه دفاع حقوقی را در برابر دعاوی حقوقی بانکها نداشته باشند و عملا خود را محق ندانند و هر آنچه از ناحیه بانک ها به وجود می آید را عملا قبول نمایند. اما در واقعیت این خواهد بود که ضوابط مختلف بانکی بر عملکرد بانکها و نیز نحوه نگارش قرارداد ها حاکم می باشد و این ضوابط خود شامل ضوابط حاکم بر صدور مصوبات مربوط به اعطاء تسهیلات و پیش بینی نرخ سود و خسارت تاخیر تادیه و همچنین کیفیت اخذ تضمین هایی که بایستی اخذ گردد هم می شود و این موضوع حائز اهمیت است که بانکها اعم از اینکه خصوصی هستند یا دولتی و همچنین نیز موسسات مالی و اعتباری، موظف به رعایت ضوابط یاد شده خواهند بود و در نتیجه درج شروطی که خلاف مقررات بانکی است به عنوان شروط خلاف قانون محسوب می گردد و فاقد هرگونه اثر حقوقی الزام آور خواهد بود.

وکیل دعاوی تصادفات رانندگی

تمدید قرارداد بانکی مشارکت مدنی مجوز تغییر نرخ مازاد بر قرارداد اولیه نیست.

اقدامات بانکها در صدور اجراییه از طریق اداره ثبت در اجرای ماده ۱۵ مکرر منوط به این است که مشتری در خصوص مفاد قراداد اعتراضی نداشته باشد.

لذا اجراییه های ثبتی از طریق ادره ثبت نیر قابل توقیف است.

با ابلاغ آیین‌نامه اجرایی بند و تبصره ۵ قانون بودجه سال ۹۷، امکان تسویه بدهی اشخاص متقاضی مشمول به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی از طریق تهاتر با مطالبات از دولت، فراهم شد

محاسبه  اصل و سود تسهیلات بانکی ((مطابق قرارداد اولیه )) مطابق بند و از تبصره ١۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۷

در خصوص هریک از موارد فوق ارای متعدد قضایی صادر شده است.

قابل ذکر است که مطابق فتاوای فقها  گرفتن سود دیرکرد توسط بانکها حرام است.

در خاتمه مهمترین نکته اینکه از اختیارات اصل ۱۲۷ قانون اساسی و اختیارات ستاد های تسهیل  و رفع موانع تولید بیش از پیش بهره ببرید

ماده (۶۲) الحاقی قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر مصوب ۳۰-۲-۹۷  بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و صندوق‌های حمایتی موظف شده‌اند با تسهیلات یا موارد امهال مصوب در کارگروه تسهیل، حداکثر ظرف مدت یک ماه موافقت کرده و یا دلایل مخالفت خود را همراه با مستندات مربوط به هیأت موضوع تبصره آن ماده تسلیم کنند.

بیمه حادثه ویژه برای دریافت خسارت و دیه حوادث رانندگی کافی نیست

در جلسه امروز هیأت عمومی دیوان عالی کشور، پیرامون موضوع بیمه حوادث راننده و مجازات جرم تصرف عدوانی تصمیم گیری و رای دیوان اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی دیوان عالی کشور، مطابق تصمیم امروز اعضای هیأت عمومی دیوان عالی کشور، چنانچه راننده‌ای گواهینامه معتبر رانندگی نداشته باشند ولو اینکه بیمه حادثه ویژه راننده داشته باشد، دیه و خسارت از طریق شرکت‌های بیمه به وی تعلق نمی‌گیرد.

همچنین بر اساس رأی دیگر دیوان عالی کشور، مجازات جرم تصرف عدوانی موضوع ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی درجه ۷ محسوب و رسیدگی آن به صورت مستقیم بدون ورود دادسرا در صلاحیت دادگاه کیفری دو است.

آیا می شود برای مدیر یک ساختمان حقوق در نظر گرفت؟

آیا می شود برای مدیر یک ساختمان حقوق در نظر گرفت؟

آیا می شود برای مدیر یک ساختمان حقوق در نظر گرفت؟

چگونه سوءپیشینه پاک می‌شود؟

چگونه سوءپیشینه پاک می‌شود؟

چگونه سوءپیشینه پاک می‌شود؟

ساقط شدن حق شکایت از جرائم تعزیری قابل گذشت در یک سال

ساقط شدن حق شکایت از جرائم تعزیری قابل گذشت در یک سال

ساقط شدن حق شکایت از جرائم تعزیری قابل گذشت در یک سال

آیاد مدیر ساختمان می‌تواند برق و گاز واحدی را که شارژ نمی دهد قطع کند؟

آیاد مدیر ساختمان می‌تواند برق و گاز واحدی را که شارژ نمی دهد قطع کند؟

منظور از داوری حقوقی چیست؟

منظور از داوری حقوقی چیست؟

منظور از داوری حقوقی چیست؟

کدام دعاوی قابل رسیدگی توسط داور نمی باشد

کدام دعاوی قابل رسیدگی توسط داور نمی باشد

کدام دعاوی قابل رسیدگی توسط داور نمی باشد

چه زمانی می‌توانم داور انتخاب کنم؟

چه زمانی می‌توانم داور انتخاب کنم؟

چه زمانی می‌توانم داور انتخاب کنم؟

شرط داوری

بجای رفتن به دادگاه ها
در قرارداد شرط داوری را لحاظ کنید

نکته حقوقی که ضامن وام مسکن باید بداند

به نقل از دنیای اقتصاد،

ضمانت برای دریافت وام مسکن یکی از انواع رایج ضمانت‌های حقوقی برای دریافت تسهیلات بانکی محسوب می‌شود.

در بسیاری از موارد بانک‌هایی که اقدام به ارائه و پرداخت انواع وام از جمله وام مسکن به متقاضیان می‌کنند یکی از شروط اصلی خود برای ارائه وام به متقاضی را توانایی وی از بابت ضمانت بازپرداخت تسهیلات دریافت شده و احراز این توانایی از سوی بانک اعلام می‌کنند.

در بسیاری از موارد علاوه‌بر اینکه فرد ضمن ارائه اسناد حقوقی و درآمدی باید تمکن مالی خود را از بابت قدرت پرداخت اقساط و بازپرداخت اصل و سود وام بانکی به اثبات برساند لازم است نسبت به معرفی یک یا چند ضامن به بانک وام‌دهنده نیز اقدام کند.

درواقع معرفی ضامن به بانک برای دریافت انواع تسهیلات بانکی به‌خصوص تسهیلات مسکن یکی از شروط اساسی بانک‌ها برای پرداخت وام محسوب می‌شود.

اما بسیاری از افراد به‌دلیل نگرانی از عدم بازپرداخت اقساط از سوی فرد وام‌گیرنده حاضر به قبول ضمانت نیستند یا در صورت قبول ضمانت همواره در نگرانی ناشی از احتمال بروز مشکل در فرآیند بازپرداخت وام و عدم‌ پرداخت اقساط ماهانه ازسوی وام‌گیرنده‌ها قرار دارند.

در بسیاری از موارد به‌دلیل عمل نکردن فرد وام‌گیرنده به تعهدات خود از بابت پرداخت به موقع اقساط وام، بانک اقدام به کسر از حقوق و دریافت مبلغ بدهی وام‌گیرنده از ضامن یا ضامنان وی می‌کند.

از آنجا که به لحاظ قانونی و حقوقی فرد ضامن متعهد به جبران خسارت عدم بازپرداخت به موقع تسهیلات از سوی فرد وام‌گیرنده در قبال وام‌دهنده است، حقوق تضییع‌شده بانکی از جیب وی وصول می‌شود.

کارشناسان حقوقی ضمن هشدار به افراد از بابت عدم قبول ضمانت اشخاصی که نسبت به توانایی مالی آنها برای بازپرداخت وام شک و شبهه وجود دارد یا افرادی که خوش‌حساب شناخته نمی‌شوند در عین حال خطاب به این گروه از ضامنان یک توصیه مطرح می‌کنند.

به گفته آنها اگر چه بانک در قبال عدم بازپرداخت اقساط وام مسکن و سایر وام‌ها مجاز به برداشت از حساب یا کسر از حقوق ضامن است، اما ضامنانی که با چنین شرایطی مواجه شده‌اند نیز می‌توانند برای احقاق حقوق خود نسبت به فرد وام‌گیرنده اقدام به اقامه دعوی و ارائه شکایت به مراجع قانونی کنند تا در اسرع وقت حقوق از دست رفته آنها جبران شود.

در واقع در صورت عدم بازپرداخت به موقع اقساط از سوی وام‌گیرنده و اجبار ضامن به پرداخت بدهی وی ضامن می‌تواند بابت مبالغی که پرداخت کرده است با طرح دعوی علیه وام‌گیرنده آن را مطالبه کند.